Galadriel - Cate Blanchett


A filmes élmény alapján hajlamosak vagyunk Galadrielt jóságos és szépséges tündérkirálynőnek elképzelni, ahogyan az jó mesékben elő szokott fordulni, de Galadriel alakja közel sem ilyen közhelyes és vázlatos, különösen annak az előtörténetnek az alapján, ami A Gyűrűk Ura filmekben nem látszik - hiszen azoknak a filmeknek nem az volt a lényege, és már a tündék világának hanyatlása idejéről szól a Harmadkor végén -, talán csak a később készült előzmény-filmekben, A hobbit-ban villant fel belőle valamivel több a tündérkirálynőn túl.

Galadriel annak a Finwënek az unokája volt, akit Ilúvatar Elsőszülött Gyermekeinek ébredése után Keleten, a Cuiviénen vagyis az Ébredés tava mellett a vala Oromë kiválasztott a Valinorba, Halhatatlanföldre látogató követek közé, hogy lássa a fényt és megvigye a hírét népének, hová is szól a valák hívása. Sokan követték őt. Finwë népe is elindult, ők voltak a noldák, a bölcsek, vagyis a "tanulékonyak".
 
"Galadriel szerepének jelentősége fokozatosan alakult ki, így története is változásokon ment keresztül." 

Valinor fénykorának csúcsán született. A legnagyszerűbb nolda, akit talán csak Finwë elsőszülött fia, Fëanor múlt felül, ám Galadriel jóval bölcsebb volt nála. Magas termetű és szép volt, testben-lélekben és akaratban erős, hogy a hajdani elda bölcsek és harcosok méltó utódjának tartották. Aranyszínű haját apjától és a nagyanyjától örökölte, ám megőrzött valamit anyja hajának ezüstös csillagszerű fényéből is.
    Melkor nem pihent és a noldák közötti viszálykodás is egyre mélyült, amely apja, Finarfin, és annak féltestvére, Fëanor között alakult ki. (Ennek a történetnek a részletei azonban A szilmarilok témája)

Galadriel családfája
Aman, az Áldott Föld tündöklésére hamarosan árnyék, majd sötétség vetült. Fëanor fellázadt a valák ellen azt hirdetve, hogy ennek a valák tehetetlensége az oka és önzésből, rabszolgaként tartják a tündéket Valinorban. Ez hosszú, szomorú és véres történet kezdetét jelentette, ami szintén A szilmarilokban van leírva, de jelenlegi témánkhoz annyi köze van, hogy Galadriel, mint egyetlen nő a noldák közül a lázadók egyik vezetője lesz. Bár mindig taszította Fëanor, mert zavarta az a fajta sötétség és erőszakosság, ami belőle áradt, a vérség kötelékének és a függetlenség és szabadság vágyának nem tudott ellenállni, apjával és testvéreivel csatlakozott a Nagy Utazáshoz, amelynek a célja a Középföldére való visszatérés volt.
A lázadó noldák kivezető útját tragikus cselekedetek kísérték, amely a valák kemény büntetését és ultimátumát vonta maga után. Finarfin visszafordult és megbocsátást nyert, ám utódai, így Galadriel sem követte.
A továbbiakban elválva a megátkozott Fëanor ágtól, szörnyű nehézségek árán, megjárva a Helcaraxe jégsivatagát apja testvérének, Fingolfinnak a seregében folytatta az utat és a sereg hatalmas veszteségekkel, de átvergődött Középföldére.
Galadriel a megszerzett tapasztalatok, és tudásának tükrében, sok hányattatással mélyítette bölcsességét és erejét, és végül a Sötétség ellen vívott kitartó küzdelmei, Középfölde és lakói iránti megértése, a tündék, a dúnadanok, söt még a törpök iránti lojalitása is elhozták számára a megbocsájtást, és visszatérhetett Nyugatra. De mindez már csak a Harmadkor végén, Szauron bukása után következhetett be, amikor Középföldén ő volt a legrégebben született tünde.
A filmen a Gyűrűhordozókkal, Bilbóval, Frodóval, és Gandalffal valamint Elronddal együtt hagyja el Szürkerévet, és hajózott Nyugatra Halhatatlanföldre. (A filmmel ellentétben a Függelékek szerint Celeborn ekkor nem tartott vele)

Peter Jackson egyik telitalálata volt Cate Blanchettet, az ausztrál színésznőt megnyerni a szerepre. Aki látott már tőle filmeket, tudja, hogy a tehetsége áttör minden általa megformált alak bőrén, legyen az királynő, mint I. Angliai Erzsébet, akit két filmben is megszemélyesített, vagy egyszerű hétköznapi külsejű nő. A hangjának színe és kifejező ereje csak fokozza alakításainak hatását. Külső és belső elegancia sugárzik belőle. A kilencvenes évek óta benne van a világ élvonalában, partnerei, rendezői a legjobbak közül kerülnek ki. A neve garancia. Néhány kép néhány korábbi filmjéből:



(A film eredeti bevezető részlete pontosan megmutatja mit értettem az alatt, hogy kifejező a hangja. Önmagában, a Másodkori nagy csata jelenetei nélkül is képes lett volna érzékeltetni az eseményeket, de ebben a képsorban legalább feltűntek a régi hősök is, akiknek jelentős szerepük volt az előtörténetekben: Círdan, Durin, Gil-Galad, Elrond, Elendil, Isildur.)



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése